30 / Սեպտեմբեր / 2022 : 19-18
Կրեմլում ստորագրվել են Դոնեցկը, Լուգանսկը, Խերսոնը և Զապորոժիեն ՌԴ կազմում ընդգրկելու համաձայնագրերը (լուսանկարներ)
Կրեմլի Գեորգիևյան պալատում կայացավ չորս նոր տարածաշրջանների՝ Դոնեցկի և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետությունների,Խերսոնի և Զապորոժիեի շրջանների Ռուսաստանին միավորվելու վերաբերյալ պայմանագրերի ստորագրման արարողությունը:
Նախագահ Պուտինի ստորագրությունից հետո փաստաթղթերը ստորագրեցին նաև ԴԺՀ ղեկավար Դենիս Պուշիլինը, ԼԺՀ ղեկավար Լեոնիդ Պասեչնիկը, Զապորոժիեի շրջանի ղեկավար Եվգենի Բալիցկին և Խերսոնի շրջանի ղեկավար Վլադիմիր Սալդոն:
Ստորագրման արարողության համար դահլիճում տեղադրվել էր երկու սեղան։ Նրանցից մեկի հետևում կանգնած են եղել չորս շրջանների ղեկավարներ, որոնք իրենց հերթին փաստաթղթեր են ստորագրել։ Պուտինն իր տեղը զբաղեցրել է մեկ այլ սեղանի շուրջ, նա հաստատել է պայմանագրերը Ռուսաստանի Դաշնության անունից` կնքելով ու ստորագրելով դրանք։
Դրանից հետո քաղաքական գործիչները ոտքի են կանգնել ու հավաքվել դահլիճի մեջտեղում՝ համատեղ ձեռքսեղմման ու լուսանկարվելու համար։ Նրանց ծափահարություններով աջակցել է Սուրբ Գեորգիի դահլիճում ներկա ՌԴ ողջ քաղաքական ղեկավարությունը, այդ թվում՝ նախարարների ու նահանգապետերի կաբինետը։
Պուտինն իրադարձությունն անվանել է պատմական ու հայտարարել, թե այդ որոշմամբ միլիոնավոր կյանքեր են փրկվում: