16 / Սեպտեմբեր / 2023 : 10-21
Գոռ Կիրակոսյանի «Սևազգեստ կանայք» ֆիլմն արդեն մեծ էկրանին է. կայացավ կինոնկարի երևանյան պրեմիերան
Ռեժիսոր Գոռ Կիրակոսյանի «Սևազգեստ կանայք» ֆիլմը, որում կատակերգությունն ու դրաման, կյանքն ու մահն անբաժան են, սեպտեմբերի 14-ին բարձրացավ մեծ էկրան: Կինոնկարի պրեմիերան տեղի ունեցավ «Մոսկվա» կինոթատրոնում:
Սյուժեի առանցքային կետերից է նաև հանգուցյալի կտակը, որն էլ դառնում է սև կատակերգության հետաքրքիր հիմքերից մեկը։
Լրագրողների հետ հանդիպմանը Գոռ Կիրակոսյանն ասաց, որ տարիներ առաջ իր ընկեր Դավիթ Բաբախանյանն է առաջարկել նման կինոնկար նկարահանել, և միտքը Կիրակոսյանին դուր է եկել: Հետագայում նրանց է միացել Աշոտ Աբրահամյանը, և սկսել են աշխատել սցենարի շուրջ, որն ավարտել են 2020-ի մարտին: «Ֆիլմով ցանկանում ենք ասել՝ պարտադիր չէ, որ «սևազգեստ կանայք» բացասական դիտարկվեն: Սա ոչ թե մահվան, այլ ապրելու մասին է: Ըստ ֆիլմի՝ ավելի կարևոր է ապրել ոչ թե օրերի քանակով, այլ հաճելի պահերով»,-շեշտեց ռեժիսորը:
«Սևազգեստ կանայք» ֆիլմում ընդգրկված են Դիանա Մալենկոն, Ելենա Վարդանյանը, Լուիզա Ներսիսյանը, Իվետա Մուկուչյանը, Ռոզի Ավետիսովան, Ռոմելա Սարգսյանը, Ռաֆայել Երանոսյանը, Գրիգոր Դանիելյանը, Արմեն Դարբինյանը, Աշոտ Տեր-Մաթևոսյանը, Արտյոմ Մարկոսյանը և այլք։
Ռեժիսորի խոսքով՝ եթե ֆիլմը կրկին նկարահաներ, կրկին կներգրավեր նույն դերասաններին ու սցենարի մեջ փոփոխություններ չէր անի: Կիրակոսյանին դուր է եկել բոլորի խաղը:
Դերասան Արտյոմ Մարկոսյանը, որը հանգուցյալի կերպարում է, նշեց՝ պատմությունը ինքնատիպ է: «Սա կատակերգություն է, որը հետաքրքիր ընթացք ունի: Իմ կերպարն ունի սիրուհիներ, սակայն ֆիլմի վերջում իր դստերը մաղթում է գտնել իր կյանքի միակ ընկերոջը»,-ասաց նա:
Խոսելով դագաղում երկար պառկելու մասին՝ նա խոստովանեց, որ անսովոր է եղել, սակայն ավելի է ճնշել շոգը:
Իվետա Մուկուչյանը, ծանոթանալով սցենարին, սիրով համաձայնվել է խաղալ ֆիլմում: Նրա համար ամենատպավորիչ դրվագը եղել է այն, երբ Լուիզա Ներսիսյանի հետ ֆլամենկո են պարել, իսկ դերասանուհի Ռոմելա Սարգսյանը միանգամից չի համաձայնվել մերկապարուհու դեր կերտել՝ ասելով, որ այն շատ համարձակ է, սակայն հետո միտքը փոխել է: Դերասանուհին երկու ամիս գնացել է պարի դասերի, որ կարողանա հասնել այն արդյունքին, որ կա ֆիլմում:
Ֆիլմի ստեղծագործական կազմը շեշտեց, իրենք նպատակ չունեն կրթել կամ դաստիարակել կինոնկարով, ցանկանում են ժպիտ պարգևել մարդկանց և կտրել առօրյա հոգսերից: